SCENARIUSZ DO LEKCJI BIOLOGII W KLASIE I GIMNAZJUM
OPRACOWANY PRZEZ MONIKĘ FILIPCZAK
1. Temat: układ pokarmowy człowieka-powtórzenie wiadomości
2. HASŁO PROGR.: Układ pokarmowy.
3. ZAKRES TREŚCI:
- Składniki pokarmowe i ich rola.
- Elementy budowy układu pokarmowego człowieka ich funkcja.
- Gruczoły trawienne i ich funkcja.
- Uzębienie człowieka.
- Higiena i choroby układu pokarmowego
4. CELE NAUCZANIA:
- WIADOMOŚCI -
- uczeń wymieni składniki pokarmowe.
- uczeń rozpozna na planszy elementy budowy układu pokarmowego.
- uczeń rozpozna na planszy elementy budowy zęba.
- uczeń wymieni gruczoły trawienne i enzymy przez nie produkowane.
- uczeń wymieni choroby związane z układem pokarmowym człowieka.
-UMIEJĘTNOŚCI-
- uczeń omówi funkcje narządów układu pokarmowego.
- uczeń opisuje związek między gruczołami trawiennymi a ich rolą w procesie trawienia pokarmów
- uczeń wyjaśni pojęcia: odżywianie, defekacja, enzym, trawienie, mleczko pokarmowe
- uczeń podpisuje elementy budowy układu pokarmowego na schematach.
- Uczeń określi przyczyny dolegliwości chorób skutki niektórych chorób układu pokarmowego.
- POSTAW I PRZEKONAŃ-
- pozytywna motywacja ucznia
- kształtowanie postaw zmierzających do przyjęcia prawidłowego sposobu odżywiania się i prowadzenia właściwego trybu życia
5. FORMA NAUCZANIA:
• Lekcja w kasie.
TYP LEKCJI: Lekcja powtórzeniowa.
6. FORMA ORGANIZACYJNA:
• Indywidualno – zbiorowa
7. STRATEGIA NAUCZANIA:
• Operacyjna - Emocjonalna
8. METODY NAUCZANIA:
- Słowne (pogadanka, dyskusja, źródło drukowane, skrzynka pytań, gra -ydaktyczna)
- Obserwacyjne ( plansze)
9. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• Podręcznik, plansze, materiał ksero – karty ćwiczeniowe, atlas anatomiczny
10. LITERATURA:
- M. Jefimow podręcznik do biologii dla gimnazjum „Puls życia” wyd. Nowa era
- W. Sylwanowicz Mały atlas anatomiczny wyd. PWN
- K. Janicki „ Encyklopedia zdrowia rodziny” wyd. Lekarskie PZWL
PRZEBIEG LEKCJI
FAZA WPROWADZAJĄCA:
- Powitanie uczniów, sprawy organizacyjno - porządkowe, nauczyciel sprawdza obecność uczniów, wpisuje temat do dziennika lekcyjnego.
- Przedstawienie tematu lekcji i zapis na tablicy, uczniowie do zeszytów
- Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji (ŁAŃCUCH SKOJARZEŃ)
FAZA REALIZACYJNA
- Uczniowie indywidualnie rozwiązują krzyżówkę (hasła związane są ze składnikami odżywczymi).
- Uczniowie wyjaśniają pojęcia związane z hasłem krzyżówki tj. trawienie, enzym, defekacja.
- Grupowanie pokarmów ze względu na zawarte w nich składniki odżywcze.
Omówienie funkcji i budowy składników odżywczych.
- Gra dydaktyczna: kółko i krzyżyk (witaminy).
- Uczniowie indywidualnie uzupełniają karty ćwiczeniowe (narządy układu pokarmowego i ich rola).
∆ Skrzynka pytań-klasa podzielona na trzy drużyny-pytania związane z omawianym działem.
FAZA INTEGRACYJNA
- Nauczyciel ocenia aktywność uczniów na lekcji, odpowiada na pytania uczniów dotyczące zagadnień z lekcji
- Nauczyciel przypomina o terminie sprawdzianu pisemnego omawianego działu