KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO KLASA IV
TEMAT: Moja kolekcja – moje hobby.
CELE:
- kształcenie umiejętności mówienia w uporządkowany sposób na temat swoich zainteresowań,
- bogacenie słownictwa związanego ze swoim hobby,
- uczenie szacunku dla czyjejś własności,
METODY PRACY: praca z tekstem, dyskusja
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: fragmenty tekstu „Akademia Pana Kleksa”, „Słownik języka polskiego”, „Słownik wyrazów obcych”,
TOK LEKCJI:
Część wstępna:
1. Przeczytanie fragmentu „Akademii Pana Kleksa” jako wstęp do rozmów o swoich kolekcjach.
Opowiadanie Mateusza wzruszyło mnie ogromnie. Postanowiłem uczynić wszystko, co będzie w mojej mocy, aby odnaleźć zgubiony guzik i przywrócić Mateuszowi jego prawdziwą postać.
Od tej chwili starannie począłem zbierać wszystkie guziki, jakie udało mi się znaleźć, a nadto, będąc poza Akademią pana Kleksa – czy w tramwaju, czy na ulicy, czy też wreszcie na terenach sąsiednich bajek – niepostrzeżenie obcinałem scyzorykiem guziki od palt, żakietów i marynarek napotkanych pań i panów. Miałem z tego powodu mnóstwo przykrości.
Któregoś dnia pewien listonosz wrzucił mnie za karę do basenu z rakami, kiedy indziej znów jakiś grubas wytarzał mnie w pokrzywach, a pewna starsza pani, której urwałem guzik od płaszcza, obiła mnie parasolką. Mimo to moje poszukiwania guzików trwają nadal i śmiało mogę powiedzieć, że w całej okolicy nie ma takiego gatunku i rodzaju, którego nie posiadałbym w swojej kolekcji.
Ogółem bowiem zgromadziłem siedemdziesiąt osiem tuzinów guzików, z których każdy jest inny. Niestety, w żadnym z nich Mateusz nie rozpoznał guzika od swojej czapki.
Poprzysiągłem więc sobie, że będę w dalszym ciągu prowadził poszukiwania, gdzie się tylko da, dopóki nie odnajdę owego czarodziejskiego guzika doktora Paj-Chi-Wo.
Jednej tylko rzeczy tylko nie mogę zrozumieć: dlaczego pan Kleks nie zajął się dotychczas tą sprawą. Przecież gdyby tylko chciał, mógłby z łatwością odnaleźć zaklęty guzik i uwolnić nieszczęśliwego księcia.
- Pytania nauczyciela do dzieci po przeczytanym tekście:
- zwracam uwagę na zachowanie Adasia Niezgódki,
- w jaki sposób miał prawo, a w jaki nie miał prawa powiększać zbioru guzików,
- dlaczego w poszukiwania guzika nie włączył się pan Kleks,
- gdzie był już szukany utracony guzik,
- połącz w pętle wyrazy o podobnym znaczeniu:
hobby, gromadzić, pasja, zbiór, zamiłowanie, zbierać, kolekcjonowanie, kolekcja, zestaw,
- oglądamy i omawiamy przyniesione przez uczniów ich kolekcje znaczków, kartek, kapsli...
- nauczyciel zwraca uwagę przy omawianiu każdej z kolekcji na sposób jej przechowywania, poszanowanie,
- ukierunkowanie rozmowy na temat wartości dla każdego zbierającego,
- zadanie dla uczniów: opowiedz o kolekcji, którą chciałbyś mieć wyjaśnij nam dlaczego właśnie to Cię interesuje,
- wykorzystanie pytań :
• co sprawiło, że wpadłeś na taki pomysł,
• jak powstawała kolekcja
• ile czasu jej poświęcasz
• który eksponat jest najcenniejszy
• jaki chciałbyś mieć
• może masz jakąś przygodę związaną ze swoim zbiorem
Zadanie domowe
Połącz wyraz z jego znaczeniem. W razie trudności sięgnij do „Słownika języka polskiego” lub „Słownika wyrazów obcych”
Filatelista zbieracz monet
Numizmatyk zbieracz książek
Bibliofil zbieracz znaczków