Konspekt zajęć otwartych dla rodziców
Cele:
- Kształcenie motoryki w zakresie siły i zwinności,
- Utrwalanie wiedzy o podstawowych częściach ciała,
- Kształcenie płynność ruchów i poczucia rytmu,
- Wzmacnianie wytrzymałości i fizycznej,
- Wspomaganie prawidłowego rozwoju dziecka,
- Rozwijanie ruchowej inwencji twórczej,
- Doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi,
- Współpraca dzieci z rodzicami oraz z rówieśnikami,
- Reagowanie na sygnały,
- Nabieranie wiary we własne możliwości,
- Rozwój poczucia bezpieczeństwa i zaufania do siebie i partnera,
PRZEBIEG:
1.Dzieci wchodzą do sali w rytmach piosenki „Kolorowy deszcz”
2.Powitanie – dzieci i rodzice witają się poszczególnymi częściami ciała: łokciami , kolanami , uszami , brzuchami, plecami, stopami.
3.Zabawa „ Przedstaw się” - dzieci siedzą w kręgu wraz z rodzicami i nauczycielką, kolejno przedstawiają siebie i swojego rodzica. Na sygnał nauczyciela wszyscy głośno wypowiadają jednocześnie swoje imię.
4.Zabawa „Lustro” - Dzieci i rodzice siedzą na przeciwko siebie. Rodzic wykonuje dowolne ruchy, gesty, wykorzystuje mimikę twarzy, a dziecko to naśladuje. Po chwili następuje zamiana ról.
5.„Samolot”- zabawa ruchowa do muzyki.
6.Zabawa „Prowadzenie ślepca” z torem przeszkód - dziecko zamyka oczy, a rodzic prowadzi go głosem po sali, tak aby pokonać leżące przeszkody.
7.Dzieci będą reagować na sygnał wzrokowy: dzieci zamienią się w „niedźwiedzie” – czarne koło maszerują na czworaka, „wiewiórki” – pomarańczowe koło, dz. wykonają skoki obunóż, „motylki” – żółte kolo, dz. naśladować będą lot motyla.
8.Zabawa w kole z piłką- dzieci będą odpowiadać na pytanie: Co najbardziej lubisz robić z mamą i tatą? – mówią te dzieci które mają piłkę.
9.Zabawa „Duży tunel” – rodzice klękają tworząc tunel, jeden za drugim, a dzieci przechodzą na czworakach w tunelu.
„Mały tunel” – dzieci stoją w parach naprzeciwko siebie chwytają się za ręce tworząc tunel rodzice przechodzą pod tunelem.
10.„Skała” – rodzic w siadzie skulnym, a dziecko próbuje go przesunąć plecami , potem zmiana ról.
11.Zabawa ruchowa do piosenki „Żabki i bocian.”
12.Zabawa „ Mrówki”. Noszenie na głowach woreczków, pokonując slalom z ustawionych pachołków.
13.Pożegnanie– dzieci i rodzice pożegnają się poszczególnymi częściami ciała: łokciami , kolanami , uszami , brzuchami, plecami, stopami, tak ja na powitanie
14.Nagrodzenie dzieci medalami za zgodną zabawę.