Scenariusz zajęć dla świetlicy szkolnej dla klas I - III
Blok tematyczny: Jesienny las
Temat dnia: Wyprawa do lasu
Cele ogólne:
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
- utrwalenie wiadomości związanych z lasem
- wdrażanie do swobodnych wypowiedzi
- rozwijanie ekspresji ruchowej
Cele operacyjne:
- uczeń interesuje się przyrodą, pięknem krajobrazu
- potrafi uważnie słuchać
- posiada wiedzę na temat roślin i zwierząt żyjących w lesie
- rozumie potrzebę spacerów po lesie i wie jak należy się w nim zachowywać
Metody pracy – aktywizujące
Przebieg zajęć:
1) Wprowadzenie
Dzisiaj chcę Wam zaproponować wycieczkę, a gdzie? Zgadniecie sami, jeśli rozwiążecie zagadkę:
„Sosnowy lub dębowy, stary, albo młody, rosną w nim grzyby, rosną też jagody”
2) „Jeśli lubisz stary las, to nie żałuj czasu, las nam się ukłoni w pas, chodź ze mną do lasu” – wprowadzenie do zadania
- przy dźwiękach muzyki dzieci maszerują dookoła sali (przerwa w muzyce – wdech – we wspięciu, ręce w górze, wdychamy głęboko zapach lasu) – wydech (przysiad podparty)
3) Dzieci siadają na krzesełkach i odpowiadają na pytanie nauczyciela: czy zgadzacie się ze stwierdzeniem, że las to wielki skarb? (czym las jest dla człowieka i zwierząt)
4) Dzieci wstają i wędrują dalej – lekkim truchtem omijają kamienie (woreczki), przechodzą po kładce nad potokiem (po lince ułożonej na podłodze)
5) Najważniejsze w lesie są drzewa – wprowadzenie do zadania
ich korzenie, pnie i korony,
są tam drzewa wysokie, iglaste,
zielone rok cały.
Są tam drzewa liściaste
wkrótce liście z nich będą spadały
Wymień nazwy drzew iglastych i liściastych rosnących w lesie
„Rosną krzewy w gęstym lesie, wiatr ich liście z sobą niesie – wprowadzenie do zadania
wygwizduje hymn dębowy, figle płatać jest gotowy”
• Z jakich krzewów wiatr liście niesie? (bez czarny, głóg, róża dzika, jeżyna, malina, kalina koralowa, leszczyna, cis, jałowiec)
• Spróbujcie bezbłędnie powiedzieć: „Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego”
6) Dzieci wstają z krzesełek – bieg slalomem, omijanie wystających korzeni (kręgle), schylanie się nisko pod niskimi drzewami (stolikami)
7) Dzieci siadają
„Lecz cichutko bądźmy tu, w tym zielonym domu, na srebrzystym siądźmy mchu, nie psoćmy nikomu. Gdy przyleci szary ptak, gwizdnie nutką miłą, my cichutko siądźmy tak, jakby nas nie było” – wprowadzenie do zadania
• Posłuchajcie głosów ptaków, spróbujcie je rozpoznać i naśladować ich głosy
• Jak należy zachowywać się w lesie? - dyskusja
8) Z wielkim koszem idzie Pani Jesień, co w tym koszu Pani Jesień nam niesie?
• Zabawa w rozpoznawaniu grzybów.
Dzieci naśladują spacer po lesie, chodzą między krzesłami, na hasło - nazwa grzyba jadalnego, schylają się i naśladują zrywanie grzyba, na hasło – nazwa grzyba niejadalnego – nieruchomieją.
9) Cichutko chodzimy po lesie, skradamy się, ponieważ możemy spotkać jakieś zwierzę, a jakie? dzieci dowiadują się po rozwiązaniu zagadek i naśladują zachowanie tych zwierząt
Zagadki:
• Mieszka wśród lasu, orzeszki zjada, w dziupli na zimę zapasy składa (wiewiórka)
• Gdy ciepło w pasiekach miód pszczołom kradnie. Na zimę zasypia. Kto to jest? Czy zgadniesz? (niedźwiedź)
• Czarnooka, zgrabna, piękna, lasów ozdobą jest panienka (sarna)
• Dziwne ma futerko, sterczą w nim igiełki, lubi żaby, myszy, ślimaki, czy odgadniesz kto to taki? (jeż)
• Ma długą szczecinę, jest świnki kuzynem, zjada żołędzie, gdy przyjdzie jesień można go spotkać w polu lub w lesie (dzik)
• Czarną maską kryje oczy, na wyprawę rusza w nocy, za to we dnie siedzi w norze, bo go ktoś rozpoznać może (borsuk)
• Jak płomień rudy, wśród drzew pomyka, chętnie by porwał gąskę z kurnika (lis)
• Zwierz ten nosi z rogów wieniec, bo widoczny jest szalenie (jeleń)
Podsumowanie zajęć:
W nagrodę za trud włożony w poznanie jesiennego lasu, dzieci otrzymują wcześniej przygotowane dyplomy.
Bibliografia:
Fragmenty wiersza: Las D.Gellnera
Zagadki z różnych źródeł