Scenariusz zajęć
Temat zajęć: „Kropkowe domki : zabawa matematyczno – sensoryczna”.
Cele:
- dzieci potrafią bez liczenie na tzw. „oko” oszacować liczbę przedmiotów w zakresie od 1 do 5,
- dzieci aktywnie uczestniczą w zabawie grupowej,
- potrafią dostarczyć prawidłową liczbę podarunków do domku w „ Zaczarowanej Krainie”
poprzez wzrokowe porównywanie ilości prezentów z liczbą kropek na domkach i wagonikach,
Pomoce dydaktyczne:
20 kart pracy ,20 pudełek imitujących wagoniki pociągu kredki koloru czarnego, 4 obrazki kropkowych domków, 4 obrazki lokomotyw, kolekcja małych zabawek (ludzi i zwierząt), mały stosik kasztanów, guzików, klocków i rodzynek dla każdego dziecka, kropkowe karty od 1 do 5
Przebieg zajęć:
Przywitanie – zabawa integracyjna przy piosence
I. Zabawa „Czy masz tak dużo jak ja?”
- Dzieci siedzą na dywanie, nauczycielka rozstawia pojemniki najpierw z kasztanami, guzikami,
rodzynkami.
- Dzieci obserwują nauczycielkę, która wyciąga z pojemnika 2 kasztany, przez moment pokazuje je dzieciom, po czym zamyka dłonie.
- Nauczycielka prosi dzieci, aby tym razem one wyciągnęły z pojemnika taką samą liczbę kasztanów co ona, i pokazały je na swoich wyciągniętych dłoniach.
- Taka sama reguła zabawy dotyczy guzików i rodzynek ( zmianie ulega jedynie ich ukazywana liczba).
II. Słuchanie i prezentacja obrazków do bajki Pt. „ O zaczarowanej krainie”
- Nauczycielka opowiada dzieciom bajkę o „Zaczarowanej krainie”, w której stało 5 domków.
W pierwszym domku mieszkała rodzina która lubiła tylko tę liczbę (pokazuje domek z jedną kropką na dachu), nauczycielka kontynuuję bajkę dotąd aż pokaże i omówi wszystkie 5 domków.
- Nauczycielka zamienia się w „czarodziejkę” , a dzieci w „elfy i skrzaty” które pomagają dostarczyć podarunki do kropkowych domków, w tym celu dzieci udają się do swoich stolików zabierają rozłożone tam prezenty.
- Nauczycielka rozdaje każdemu dziecko klocki od 1 do 5 i prosi o dostarczenie klocków do odpowiednich klockowych domków.
III. Zabawa Pt. „Kropkowy pociąg”
- Dzieci podzielona na 5 rzędów po 5 osób, ustawione przed lokomotywą i papierowymi pudełkami (wagonami). Każdy wagon zaznaczony jest kartą z odpowiednią liczbą kropek.
- Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, że kropki pokazują ilu pasażerów może podróżować w danym wagonie. Zadaniem dzieci jest włożenie odpowiedniej liczby pasażerów (zabawek) do poszczególnych wagonów.
- Po wykonaniu zadania, nauczycielka wybiera „konduktorów” którzy sprawdzają, czy liczba pasażerów w każdym wagonie się zgadza. Kiedy pociągi są już sprawdzone, konduktorzy dmuchają w gwizdek, pociągi ruszają w drogę.
- Zabawa ruchowa przy piosence „Jedzie pociąg z daleka”.
IV. „Zagubione kropki biedronki” – praca przy stolikach z wykorzystaniem kart pracy
- Nauczycielka rozdaje każdemu dziecku kartę z narysowanymi konturami biedronek.
- Wyjaśnia dzieciom, że każda z tych biedronek zgubiła swoje kropki. Ale przed chwilą nauczycielka je znalazła.
-Prosi dzieci aby popatrzyły na odnalezione kropki, pokazuje w tym celu (kartonik z liczbą kropek) za każdym razem inną
- Zadaniem dzieci jest namalowanie kredkami takiej liczby kropek na każdej biedronce, aby była ona zgodna z liczbą kropek prezentowanych przez nauczycielkę na kartonikach.