SCENARIUSZ
DATA: 30.11.2004r.
KLASA: ŻYCIA „b”
NAUCZYCIEL: Beata Janowiak
TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: ANDRZEJKI
CELE EDUKACYJNE:
- poznanie tradycji związanych z andrzejkami,
- udział uczniów we wróżbach andrzejkowych,
- wzbogacanie czynnego i biernego słownictwa.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
A. uczeń zna:
- nazwy dni tygodnia, pór roku i miesięcy,
- słowa piosenki pt. „ Idzie lasem Pani Jesień”
- nazwy rekwizytów potrzebnych do przeprowadzenia wróżb andrzejkowych,
B. uczeń potrafi:
- obrysować kontur klucza,
- pokolorować kontur butów według wzoru,
- ułożyć cyfry z zachowaniem odpowiedniej kolejności,
- współpracować z kolegami i kulturalnie zachować się podczas andrzejek.
C. uczeń rozumie:
- dlaczego wróżymy sobie w wigilię św. Andrzeja,
- zasady bezpiecznego zachowania się podczas wróżb.
METODY:
- oparte na słowie,
- oparte na obserwacji,
- oparte na praktycznym działaniu.
ZASADY:
- indywidualizacji
- stopniowania trudności
- aktywności
FORMY PRACY:
- indywidualna
- zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- wosk, miska z wodą, klucz, karty oznaczone różnymi symbolami i liczbami, worek , słomki, karty oznaczone liczbami, papierowe buty, klucze, świeczki, świeczniki, ciastka z wróżbą, kredki, klej.
PRZEBIEG SPOTKANIA ANDRZEJKOWEGO
I. Zajęcia wstępne
1. Wzajemne powitanie się piosenką pt.” Witaj ....”
2. Zajęcia porządkowe:
· sprawdzenie listy obecności
· kontrola czystości
· praca dyżurnych
3. Obserwacja stanu pogody i zmian zachodzących w środowisku
4. Wybranie obrazka z aktualną pogodą
5. Ustalenie nazwy dnia tygodnia, miesiąca, zapisanie na tablicy, zaznaczenie w kalendarzu.
6. Ustalenie nazwy pory roku, zaśpiewanie piosenki pt. „ Idzie lasem Pani Jesień”, odpoznawanie etykiety z nazwą pory roku
7. Obserwacja ruchu wskazówek zegara, odpoznawanie godziny
8. Omówienie spraw aktualnych szczególnie absorbujących dzieci
II. Część właściwa
1. Wprowadzenie do spotkania andrzejkowego poprzez wygłoszenie wiersza pt. „Andrzejki”
„ Listopad, gdy już kończy dzień
I gwiazda się pokaże.
Spotkamy się przy blasku świec
Tak jak tradycja karze.
Zaszczeka pies, gęś złapie ser
I buty staną w rzędzie.
Na wodę wosk wyleje się
I tajemniczo będzie.
Niech nowy dzień obieca nam
Dni piękne i los nowy.
Niech spełnią się najlepsze z wróżb
W ten wieczór andrzejkowy.”
2. Badanie stopnia zrozumienia wiersza.
3. Wysłuchanie opowiadania nauczyciela związanego z tradycją wróżb andrzejkowych.
4. Zapalenie przez nauczyciela świec- stworzenie atmosfery tajemniczości.
5. Przystąpienie do zabawy andrzejkowej:
Lanie wosku i wypowiadanie „zaklęcia” –
Czary mary wosku lanie
Co ma się stać niech się stanie
- Wychodzenie butów za próg
- Symboliczne karty
- Najdłuższa słomka
- Magiczne liczby
6. Rozmowa kierowana na temat przeprowadzonych wróżb andrzejkowych
7. Praca w zeszycie:
- Zapisanie daty i dnia tygodnia
- Odwzorowywanie tekstu z tablicy
- Obrysowywanie konturu klucza i zastygniętego
wosku
- Kolorowanie konturu butów według wzoru
- Przyklejanie „ Symbolicznej karty”, słomki
- Pisanie cyfr w kolejności
III. Zajęcia końcowe
1. Porządkowanie miejsca pracy przez uczniów
2. Podsumowanie spotkania andrzejkowego
3. Nagrodzenie dzieci ciastkiem z wróżbą
4. Omówienie zachowania uczniów podczas zabawy
5. Pożegnanie się w miłej atmosferze.