X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 10225
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz spotkania z policjantem w przedszkolu

Temat spotkania: „Bezpieczna droga z radami SPONGEBOBA”

Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze
- poznanie symboli kolorów świateł sygnalizatora
- uświadomienie dzieciom konieczności jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami
- uczulenie dzieci na zachowanie bezpieczeństwa w stosunku do osoby obcej dorosłej
- wzbudzanie pozytywnego stosunku do pracy policjanta

Cele operacyjne:
- poznaje zasady bezpiecznego poruszania się po drodze
- rozpoznaje światła sygnalizatora
- ma świadomość konieczności jeżdżenia w foteliku z zapiętymi pasami
- wie, aby zachować ostrożność w stosunku do osoby obcej dorosłej
- zapoznał się z charakterem pracy policjanta
- śpiewa piosenki i recytuje wiersze

Treści programowe:
Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych (obszar 6).

Środki dydaktyczne:
ilustracje znaków drogowych, przejść pieszych; krążki (czerwony, zielony); znaki odblaskowe; odtwarzacz CD; płyty CD; laurka i kwiaty dla pani policjantki.
Metoda: słowna, czynna, oglądowa

Formy pracy: grupowa

Przebieg spotkania:
1.Powitanie zaproszonego gościa
2.Prelekcja na temat „Bezpieczna droga z radami SPONGEBOBA”
3.Rozmowa pani policjantki z dziećmi na temat „Czym się zajmuje pan policjant w pracy?”, „Co należy robić, aby być bezpiecznym?”
•rozmowa o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze (wykorzystanie ilustracji)
•rozpoznawanie koloru świateł sygnalizatora z pomocą krążków (czerwony, zielony ) – wspólna zabawa
•uświadomienie dzieciom konieczności jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami
•rozmowa uświadamiająca dzieciom o nie zawieraniu znajomości z osobą dorosłą obcą
•rozmowa o pracy policjanta
•dyskusja – zadawanie pytań przez dzieci pani policjantce
4.Prezentacja programu artystycznego w wykonaniu dzieci: piosenka „Uwaga – czerwone światło”, wiersz B. Szelągowskiej „Znaki drogowe”, wiersza „Bezpieczna jazda”

B.Szelągowska "Znak drogowy"

1. Wciąż stoi przy drodze,
wciąż na jednej nodze.
Pytam się: kolego!
Stoisz tu, dlaczego?
2. Czy ty jesteś drzewo,
że tak w ziemi rośniesz?
- Czemu więc nie puszczam
listeczków na wiosnę?
3. Czemu nie masz płaszcza.
kiedy wicher dmucha?
Nie straszna mi zima,
deszcz czy zawierucha!
4. Może jesteś strachem?
Strach też się nie rusza.
- Ja nie ganiam wróbli!
Nie mam kapelusza!
5. Powiedz mi, kim jesteś?
Wyglądasz jak nowy.
- Muszę być widoczny!
Jestem znak drogowy!
6. Dzięki mnie pojazdy
szybciutko zwalniają,
bo na skrzyżowanie
właśnie podjeżdżają!

B.Szelągowska "Bezpieczna jazda"

By bezpiecznie pdoróżować
samochodem z rodzicami,
trzeba siedzieć w foteliku
i przypiętym być pasami!

5.Zabawa integracyjna „Myjnia samochodowa”
(wg M.Bogdanowicza)

Dzieci dobierają się czwórkami. Troje dzieci ustawia się w szeregu i staje w rozkroku, tworząc myjnię (tunel). Czwarte dziecko jest samochodem, który wjeżdża o myjni - wchodzi na czworakach do tunelu. Dzieci naśladują:
- polewanie wodą (gładzenie po plecach);
- skrapianie szamponem (lekkie uderzanie opuszkami palców);
- szczotkowanie karoserii (lekkie drapanie szybkimi ruchami);
- przecieranie szyb i lusterek (okrężne ruchy masujące uszy);
- spłukiwanie wodą (lekkie uderzanie opuszkami palców);
- suszenie samochodu (pocieranie na przemian dłońmi).
Zabawę powtarzamy trzykrotnie, aby każde dziecko mogło odegrać rolę samochodu. Trzeba zwrócić uwagę dziecom, aby wszystkie ruchy były delikatne.

6.Rozwiązywanie zagadek – układanie puzzli: pocięte znaki drogowe i samochody
7.Podsumowanie wiadomości i podziękowanie pani policjantce za przybycie do przedszkola. Wręczenie kwiatów i laurki przez dzieci.
8.Pożegnanie zaproszonego gościa.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.