Urszula Guzewska
ZSP Szkoła Podstawowa
Im. Józefa Jagielskiego
ul. Staszica 5
Nauczyciel kontraktowy.
Grudzień 2009r.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat zajęć: Pomagamy dziewczynce z zapałkami.
Cele:
- Ustalenie kolejności wydarzeń w baśni;
- Określenie cech bohaterów za pomocą przymiotników;
- Układanie, redagowanie szczęśliwego zakończenia baśni;
- Dodawanie liczb sposobem pisemnym w zakresie 1000
Cele operacyjne:
- Potrafi ustalić kolejności wydarzeń w baśni;
- Potrafi określić cechy bohaterów za pomocą przymiotników;
- Potrafi ułożyć szczęśliwe zakończenia baśni;
- Umie dodawać liczby sposobem pisemnym w zakresie 1000
Metoda: podająca, problemowa, praktyczna.
Środki dydaktyczne: podręcznik sem.1 i ćwiczenia cz. 2 „Już w szkole”, kl. 3
Dział programu realizowanego: Już w szkole.
Przebieg zajęć:
1. Ćwiczenia integracyjne „Dzień dobry”
2. zagadki liczbowe – doskonalenie pamięciowego dodawania i odejmowania w zakresie 1000 bez przekroczenia progu dziesiątkowego i setkowego.
3. Dodawanie liczb sposobem pisemnym w zakresie 1000.
4. rozwiązywanie zadań sposobem pisemnym.
5. Wspólne rozwiązywanie krzyżówki – hasło „Dziewczynka z zapałkami”.
6. Zebranie informacji o pisarzu H.Ch. Andersenie.
7. Zapisanie informacji o pisarzu w zeszytach.
8. Czytanie fragmentów baśni „Dziewczynka z zapałkami”
9. Ustalenie kolejności wydarzeń w baśni.
10. Określenie cech bohaterów za pomocą przymiotników.
11. Układanie, redagowanie szczęśliwego zakończenia baśni.
12. Zabawa ruchowa „zbieramy rozsypane zapałki".
13. Wykonanie ilustracji do wybranego fragmentu baśni.
14. Zadanie pracy domowej.
15. Podsumowanie dnia.
Ćwiczenia do wykonania: Dodawanie liczb sposobem pisemnym w zakresie 1000,
ustalenie kolejności wydarzeń w baśni, czytanie fragmentów baśni „Dziewczynka z zapałkami”,określenie cech bohaterów za pomocą przymiotników, układanie, redagowanie szczęśliwego zakończenia baśni;
Niezbędne pomoce do przeprowadzenia lekcji: baśnie H.Ch. Andresena, zapałki, karty pracy, słowniki, leksykony, encyklopedie,
Własne uwagi: cele lekcji zostały zrealizowane, dzieci chętnie brały udział w zajęciach,
Zabawa ruchowa sprawiła dzieciom wiele radości.
Opinia opiekuna stażu: ........................................
........................................
Opiekun stażu: oprac. Urszula Guzewska