„Wesoła stołówka” - konspekt z zakresu wprowadzania metody wczesnego czytania J.Cieszynskiej
Grupa 3 -latki
Temat : „Wesoła stołówka” – słuchanie opowiadania nauczycielki o dokarmianiu ptaków w czasie zimy oparte na ilustracjach. Wprowadzenie sylab otwartych PA, PE PI, PO, PU, PÓ.
Cele główne:
• wdrażanie do systematycznego dokarmiania ptaków w czasie zimy
• wprowadzenie sylab otwartych PA, PE, PI, PO PU, PÓ
• zachęcanie dzieci do uważnego słuchania
Cele operacyjne:
• dziecko wie, dlaczego należy dokarmiać ptaki
• wie, jak wygląda karmnik
• nadaje imiona ptakom, odszukuje je w Sali
• uważnie słucha nauczycielki, wypowiedzi kolegów
• stara się zgłaszać do odpowiedzi
Metoda: zabawowa
Forma: z cała grupą ,indywidualna
Przebieg zajęcia:
1Opowiadanie nauczycielki o sposobach dokarmiania ptaków w czasie zimy (różne rodzaje karmników i pokarmów dla ptactwa)Dzieci opowiadają o swoich doświadczeniach, wymieniają rodzaj pokarmu, wskazują rożnego typu karmniki
2.Nadanie imion ptakom (sylaby)Dzieci zaczepiają sylaby do każdego ptaszka; wspólne odczytywanie „ imion” – sylab
3.Zabawa ruchowa „Ptaszki do gniazd” –Dzieci - ptaszki,(każde ma zawieszoną na szyi nowopoznaną sylabę) na przerwę w muzyce stara się odszukać swoja sylabę umieszczoną w różnych miejscach sali
4.”Zgadnij jaki to obrazek” – układanie puzzli z czterech elementów, odczytywanie sylaby z powstałego obrazka (Na obrazku znajdują się rożne ptaszki w dziobkach mają sylaby)
5. „Ćwierkają wróbelki” – zabawa ruchowa z elementem ortofonicznym na zgłoskach ćwir, ćwir; frr. frr Dzieci – wróbelki biegają po sali i wymawiają zgłoski
6.Podsumowanie zajęcia :dzieci próbują samodzielnie odczytywać sylaby ,opowiadają o sposobie dokarmiania ptaków.
7.Kolorowanie ptaków z sylabą. Po ukończeniu pracy dziecko w obecności nauczycielki określa jaka pokolorowało sylabę
opracowała: mgr Katarzyna Maślanka