X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 10105
Przesłano:

"Fantastyczni bohaterowie" - scenariusz zajęć pozalekcyjnych

Scenariusz zajęć pozalekcyjnych w oparciu o teorię inteligencji wielorakich profesora Howarda Gardnera

Temat: Fantastyczni bohaterowie.

Cele główne: Rozwijanie aktywności twórczej i indywidualnych predyspozycji intelektualnych dzieci.

Cele operacyjne:

Uczeń:
- wypowiada się na wybrane tematy,
- rysuje wybraną postać z bajki,
- śpiewa, tańczy i gra na instrumentach muzycznych,
- układa z mozaiki fantastyczną postać,
-potrafi współpracować w grupie,
- samodzielnie proponuje ćwiczenia fizyczne i prawidłowe wykonuje zaproponowane,
- jest odpowiedzialny za efekt pracy całej grupy
-samodzielnie wybiera rodzaj aktywności/ stanowisko pracy i uzasadnia wybór.

Środki dydaktyczne: kaseta z nagraniem piosenki ,,W zaczarowanym teatrze”, wiersz Jana Brzechwy ,,Na wyspach Bergamutach”, książeczka logico ,,Czerwony Kapturek”, ,,Sójka” Jana Brzechwy, kostkę z postaciami z bajek, nagranie z piosenką ,,Porwanie odrobinki”, flety, zestaw Orffa,

Przebieg zajęć:
A. Wprowadzenie
1. Powtórzenie piosenki ,,W zaczarowanym teatrze”.
2. Rozmowa na temat fantastycznych bohaterów na podstawie wiersza Jana Brzechwy ,,Na wyspach Bergamutach”.
B. Praca w zespołach
I. Rozwijanie inteligencji językowej.
1. Bohaterowie naszych bajek. Uczniowie rysują i podpisują ulubionego bohatera ze znanej bajki, legendy czy opowiadania. Po zakończonej pracy wychodzą na środek koła i prezentują, w miarę potrzeby charakteryzują mniej znane postaci. Nauczyciel zabiera prace, miesza i losowo wyciąga jedną, a potem przylepia zgłaszającemu się dziecku na plecy. Uczeń odwraca się tyłem do innych i w ten sposób pokazuje rysunek, sam nie znając jego treści. Następnie za pomocą pytań ustala, jakiego bohatera reprezentuje. Na zadawanie pytania uczniom wolno odpowiadać tylko: tak lub nie. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
2. Dwa opowiadania- bricollage. Uczniowie zostają podzieleni na dwa zespoły. Członkowie każdej z nich losują po jednym z kartoników ( zestaw dla grupy pierwszej- góry, lasy, rycerz, królewna, zamek, stół, gitara, król, w kwiaty, koń, zbroja, miecz, korona, tron; zestaw dla grupy drugiej: pojazd kosmiczny, wyspa, komputer, astronauta, winda, telefon komórkowy, skafander, samolot, planeta, robot, samochód, góry, lasy, bloki). Dzieci przyjmują role opowiadających i słuchających.
3. Jakie postacie zobaczył kosmonauta po wylądowaniu na nieznanej planecie. Należy opisać. Praca w dwóch zespołach.
4. Praca z książeczką logico ,,Czerwony Kapturek”.
II. Rozwijanie inteligencji cielesno-kinestetycznej.
1. Po przeczytaniu i wysłuchaniu ,,Sójki” Jana Brzechwy. Dzieci naśladują jej zachowanie.
2. Przygotowanie do podróży. Zadaniem dzieci jest wymyślenie zestawu ćwiczeń sprawnościowych przed podróżą sójki.
3. Zbieramy i podliczamy nasze oszczędności. Uczniowie mają zebrać jak najwięcej rozsypanych żetonów. Rozsypane elementy należy zanosić do swojej szarfy. Potem następuje ich podliczenie.
4. Bazyliszek. Wybrane dziecko( dzielny rycerz) będzie szukało bazyliszka, dlatego odwraca się plecami do środka koła i zamyka oczy, a nauczyciel wybiera bazyliszka. ,,Bazyliszek” mruga do dzieci i w ten sposób jest usypia. Uśpione dziecko kładzie się na podłodze. Równocześnie ,,dzielny rycerz” obserwuje wszystkich i ma wskazać, kto jest ,,bazyliszkiem” ( kto mruga do innych) . Zabawa polega na tym ,czy ,,rycerz” zdoła znaleźć ,,bazyliszka”, zanim ten uśpi wszystkie dzieci.
5. Fantastyczny bohater. Oglądałem bajkę Toy Story. Bohater Buz astral robił tak. Każde dziecko wymyśla ruchy. Dzieci je po kolei powtarzają i dokładają swoje.
III. Inteligencja wizualno-przestrzenna.
1. Biosocjacje. Uczniowie tworzą rysunki śmiesznych, fantastycznych postaci,
w których połączone są rośliny, zwierzęta i przedmioty (np.kotokaktus). Można je wycinać z kolorowych gazet.
2. Ułożyć fantastyczna postać z mozaiki.
3. Tajemnicza kostka. Uczniowie otrzymują kostkę z postaciami z bajek. Oglądają ją dokładnie, następnie rzucają kostkę i odgadują, jak postać z bajki jest na zasłoniętym polu. Za każdą dobra odpowiedź otrzymują punkt.
4. Dzieci rysują swoją ulubioną fantastyczna postać z bajki, sztuki. Następnie opisują jej wygląd oraz cechy charakteru. Uzasadniają swój wybór.
IV. Inteligencja muzyczna.
1. Do piosenki ,,Porwanie odrobinki” układają taniec. Do tańca można wykorzystać skrawki bibuły.
2. Opracowanie piosenki ,,Były sobie kurki trzy” z naśladowaniem różnych odgłosów a następnie granie na flecie.
3. Jak w typowy i nietypowy sposób grają na instrumentach mieszkańcy ,,Dziwnówka”.
C. Pokaz efektów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.