X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 10092
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Konspekt zajęcia otwartego dla rodziców i nauczycieli metodą wczesnej nauki czytania J.Cieszyńskiej

Konspekt zajęcia otwartego dla rodziców i nauczycieli metodą wczesnej nauki czytania J. Cieszyńskiej.

Grupa: 3 - latki
Prowadząca: Katarzyna Maślanka
Data: 20.10.2005r.
Temat: Ruch uliczny – opowiadanie nauczycielki na podstawie ilustracji. Utrwalenie poznanych samogłosek A, U, I. Wprowadzenie samogłosek E, Y,O


Cel główny: Wprowadzenie ciągu samogłosek E, Y, O – powtarzanie, różnicowanie, czytanie

Cele operacyjne: dziecko potrafi powtórzyć, rozróżnić, czytać – nazywać samogłoski, bawi się wspólnie z kolegami, wyszukuje różnice w obrazkach, wie, że należy się zgłaszać do odpowiedzi, w ciszy oczekuje na swoją kolej wypowiedzi

Metoda: zabawowa
Forma: z całą grupą

Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające ruch uliczny, po 2 obrazki – lalki, jeża ,auta (jeden jest niekompletny)litery - samogłoski A,I,E,Y,O,U ,literki na tasiemce dla każdego dziecka (po jednej);kostka z literami i obrazkami; ilustracje z opisem wymowy,
magnetofon, płyta z nagraniem odgłosów ulicy


Przebieg:

1. Powitanie przybyłych gości przez nauczycielkę i przedstawienie się grupy poprzez zaśpiewanie piosenki „Krasnoludki” – zabawa z pokazywaniem
2. Usadowienie się dzieci w kole przed tablicą – krótka rozmowa na temat ruchu ulicznego; dzieci wymieniają pojazdy( ciężarówki, śmieciarka, samochody osobowe –niektóre dzieci znają marki samochodów; rowery), wskazują przejście dla pieszych, światła drogowe,, zebry, mówią w jaki sposób należy przechodzić przez ulicę
3. Rozpoznawanie różnic na ilustracji – nauczycielka demonstruje niekompletne ilustracje pojazdów wraz z kompletnymi, dzieci wyszukują brakujące elementy; wysłuchanie odgłosów ruchu ulicznego, wskazanie jaki to pojazd
4. Utrwalenie umiejętności powtarzania, różnicowania, czytania samogłosek A, U, I- zabawa „Kotki”(Dzieci - kotki miauczą i chodzą po całej sali miaucząc, na słowo „Mleko” zatrzymują się i „czytają” wskazaną samogłoskę przez nauczycielkę)
5. Prezentacja samogłosek E, Y, O – śpiewanie liter na znanych piosenkach, wyklaskiwanie „Ola i liście”, ”Przedszkolaczek”,(powtarzanie, wskazywanie, odczytywanie)
6. Zabawa ruchowa „Stań koło swojej literki”; (Każde dziecko ma tabliczkę z nową literką , E,Y,O,w Sali w różnych miejscach umieszczone są tabliczki z samogłoskami(nowo poznane i te już znane dzieciom),zadaniem dziecka jest prawidłowe wyszukanie takiej samej litery i głośne odczytanie )„Samochody” – zabawa naśladująca odgłosy jadącego pojazdu (Dzieci maja koła – kierownica) brum, brum( na sygnał wzrokowy zatrzymują się - czerwone koło, jadą - zielone
7. Tajemnicza kostka – rzucanie kostką i odczytywanie tego co wskazuje kostka( kostka duża na niej znajdują się naklejone nowe samogłoski E, Y, O, Waż – naśladujemy syczenie, koń - kląskanie, Piórko – wydmuchiwanie powietrza
8. Podsumowanie – utrwalenie przez śpiew samogłosek za pomocą maskotek(dzieci dostają maskotki i tabliczki z literkami, następnie na wymyśloną melodie śpiewają samogłoski
9. podziękowanie za przybycie gościom, dzieci wychodzą z sali do łazienki a nauczycielka omawia zajęcie z rodzicami i nauczycielkami - stażystkami

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.