Scenariusz zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej w kl. II b
Temat: Droga książki do czytelnika
Cel ogólny:
- poznanie etapów powstawania książki
Cele operacyjne:
Uczeń:
- zna etapy powstawania książki i jej drogę do czytelnika
- potrafi wypowiadać się na temat poszczególnych etapów powstawania książki
- powiększa zasób swojego czynnego słownictwa
- szanuje wytwory pracy ludzkiej
- rozpoznaje w zdaniach rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki
Formy:
- indywidualna
- zespołowa
Metody:
- słowna
- czynnościowa
Środki dydaktyczne:
list od książki, rozsypanka wyrazowa, zniszczone książki, 3 zdania dla każdego dziecka, płyta „Wesoła szkoła”, działania matematyczne + sylaby, magnetofon, karty pracy ”Wesoła szkoła”
Przebieg:
1. Rozwiązanie łamigłówki – uczniowie rozwiązują działania, następnie grupują sylaby z takimi samymi wynikami aby ułożyć z nich hasło: „Książka przyjacielem człowieka”
2. Wypowiedzi uczniów na temat znaczenia hasła
3. Odczytanie listu od książki do dzieci:
„Drogie dzieci!
My, proszę dzieci, nie lubimy siedzieć w szufladzie w czasie zimy ani za piecem sterczeć
Śmiecie, czy rupiecie!
Ze strachu bledną nasze twarze, gdy ktoś kredkami po nas maże.
A przecież, drodzy Przyjaciele, do szczęścia trzeba nam niewiele.
Jakaś półeczka czy szuflada świetnie się dla nas właśnie nada.
Kącik bezpieczny, czysty, suchy, by nie dosięgły nas maluchy.
Nie macie półki, moi mili? To może byście ją zrobili.
Młotek, deseczka, gwóźdź, obcążki, tatuś pomoże.
Czołem!
Książki.”
4. Pokaz książek zniszczonych i książek szanowanych
5. Umieszczenie książek zniszczonych w „szpitalu dla książek”
6. Zapoznanie uczniów z kolejnymi etapami powstawania książki
- „Burza mózgów” – praca w parach – pomysły uczniów dotyczące powstawania książki
- ułożenie z rozsypani „drogi książki od autora do czytelnika”
7. Przerwa śródlekcyjna
- ćwiczenia z książkami do piosenki pt. „Z książką za Pan Brat”
- ćwiczenia oddechowe – zdmuchiwanie „kurzu” z książek
8. Uczniowie otrzymują po 3 zdania tematycznie związane z książkami. Zadaniem dzieci jest podkreślenie rzeczowników, czasowników i przymiotników
9. Ewaluacja – „Jak powstaje książka?” – dopasowywanie ilustracji do odpowiednich podpisów
Nauczyciel prowadzący:
Wioletta Kocik
Sz. P. nr 95 we Wrocławiu