Scenariusz zajęć wychowania przedszkolnego
Prowadzący: Beata Machowiak
Klasa: „O”, grupa III
Temat bloku: Zmiana pogody i sen przyrody
Temat dnia: Pasieka – to ule- poznajemy życie pszczół.
Data: 28.11.2007r.
Czas trwania zajęć: 7.45 – 13.15
Cele ogólne:
· zapoznanie z nazwami miodu,
· poznanie znaczenia pszczół,
· rozwiązywanie zagadek,
· utrwalenie znaków: <, >, =,
· zapoznanie z wyglądem ula,
· wykonanie ruchu do piosenki,
· kształtowanie reakcji na sygnał dźwiękowy
Cele szczegółowe:
Oczekuję, iż w efekcie uczeń:
a)sfera poznawcza :
· wymieni rodzaje miodu,
· wyjaśni, dlaczego pszczoły są ważne dla człowieka,
· wyjaśni, w jaki sposób wydobywany jest miód
b)sfera kształcąca :
· zaśpiewa piosenkę,
· rozwiąże zagadki,
· przeczyta napisy,
· wstawi znaki,
· wykona pszczółkę,
· pokaże ruchem piosenkę,
· policzy pary,
· przeliczy oczka na kostce,
· dokończy zdania,
· naśladuje zbieranie pyłku,
· rozwiąże rebusy
c) sfera wychowawcza :
· wie, że nie należy drażnić pszczół,
· dostrzega potrzebę dokarmiania pszczół
Środki dydaktyczne:
· sylwety kwiatów,
· sylwety pszczół,
· sylwety uli,
· sylweta krasnoludka,
· klamerki,
· magnesy,
· cyferki samoprzylepne,
· pianino,
· misie,
· ul,
· rękawice pszczelarskie,
· strój pszczelarza,
· słoiki z miodem,
· napisy,
· ćwiczenie do wykonania dla uczniów przeciętnych,
· ćwiczenie do wykonania dla uczniów zdolnych,
· ilustracje pszczół,
· książki o pszczołach,
· sylweta pajaca
Przebieg zajęć:
Formy zajęć Przebieg zajęć Rodzaj realizowanych treści
Praca zbiorowa 1. Zabawa integrująca grupę „ W tańcu najweselej”. Uczniowie śpiewają mam dwie ręce i ty dwie, potem cztery ręce, sześć rąk, osiem rąk, dziesięć rąk itd. aktywność ruchowa, aktywność muzyczna
Praca indywidualna 2. Praca z uczniem zdolnym. Uczniowie stoją w kole uczeń zdolny przelicza wszystkich uczniów. aktywność matematyczna
Praca zbiorowa 3. Nauczyciel przedstawia panią dyrektor. Uczniowie witają gościa. Nauczyciel mówi: pokażmy, jak potrafimy bawić się. Nauczyciel przebrany jest za pszczelarza. Rozmowa na temat znaczenia pszczół w życiu człowieka ( pszczoły robotnice, pszczoły karmiące larwy), zapoznanie z nazwami miodu ( akacjowy, lipowy, wielokwiatowy, rzepakowy, spadziowy ) .Podkreślenie wartości zdrowotnych miodu. aktywność rozwijająca mowę i myślenie
Praca zbiorowa 4. Zabawa w dopowiadanie ,np. uparty jak..., pracowity jak...Rozwiązywanie zagadek ( ul), (pszczoły). Rozwiązanie rebusu – praca z uczniem zdolnym. aktywność rozwijająca mowę i myślenie
Praca zbiorowa 5. Śpiewanie piosenki z uwzględnieniem ruchu „ Malowała jesień”. aktywność muzyczna,aktywność ruchowa
Praca zbiorowa 6. Nauczyciel przedstawia krasnoludka, który bardzo chce, żeby dzieci pobawiły się w liczenie. Uczniowie siedzą w półkolu, każdy siedzi na krześle oznaczonym numerkiem. Nauczyciel mówi proszę osobę, która siedzi na czwartym krześle, osoba wstaje i liczy 4,5,6,7,8 it. . Uczniowie dobierają się w pary. Uczeń zdolny przygląda się parom i mówi czy uczniów jest dziś parzyście czy nie, przelicza pary. Każdy z uczniów otrzymuje misia, następnie uczniowie układają misia według poleceń nauczyciela na środku krzesła, z prawej strony krzesła, z lewej strony krzesła, za, pod i przed krzesłem. Siadają w kole i mówią to jest mój miś dostałam go od... aktywność matematyczna,aktywność rozwijająca mowę i myślenie
Praca zbiorowa 7. Marsz po kole w prawą stronę, w lewą stronę, dobieranie się parami do muzyki... aktywność muzyczna, aktywność ruchowa
Praca indywidualna 8. Recytacja przez ucznia zdolnego wiersza „Pszczółka”. Rozmowa na temat treści wiersza. Wyjaśnienie procesu przenoszenia pyłku z kwiatka na kwiatek w wyniku czego następuje zapylenie kwiatów i późniejsze pojawienie się owoców. Prezentacja ramek, ula, stroju pszczelarskiego. Wyjaśnienie uczniom, w jaki sposób wydobywamy miód. Nauczyciel opowiada uczniom w jaki sposób pszczoły przygotowują się do zimy i jak spędzają zimę. Uczeń zdolny czyta napisy: miód, ul, ramka, kapelusz. Zabawa ruchowa „Pracowite pszczoły”. Uczniowie biegają po sali, nauczyciel gra na pianinie. Gdy nauczyciel przestaje grać uczniowie zatrzymują się przy kwiatkach, przykucają i naśladują zbieranie pyłku z kwiatka. aktywność rozwijająca mowę i myślenie, aktywność ruchowa
Praca grupowa 9. Zabawa matematyczna z elementami ruchu „ Zgadnij ile wyrzucę”. Uczniowie zostają podzieleni na dwie grupy. Każda z grup otrzymuje szarfy w innym kolorze. W sali jest ustawiony tor. Zadaniem drużyn jest wyrzucanie kostką liczby oczek. Uczniowie przeliczają oczka na kostce, liczą głośno, skaczą po torze. Wygrywa ta grupa, która skończy wcześniej skoki na torze. aktywność matematyczna, aktywność ruchowa
Praca zbiorowa 10. Zabawa dydaktyczna „ Mniej, więcej, tyle samo”. Na tablicy przypięte są sylwet pszczół, uli. Zadaniem uczniów jest policzyć sylwety i wstawić odpowiednio znak. Znak mogą wstawiać uczniowie chętni. aktywność matematyczna
Praca indywidualna 11. Uczniowie mają za zadanie pokolorować odpowiednie kwadraty. Uczniowie zdolni otrzymują zadania o wysokim stopniu trudności. Ich zadaniem jest wstawić odpowiedni znak, a także wykonać dodawanie. aktywność matematyczna, aktywność plastyczna
Praca zbiorowa 12. Zaśpiewanie piosenki z wykorzystaniem ruchu „Słoń” aktywność muzyczna, aktywność ruchowa
Praca zbiorowa 13. Wykonanie pracy plastycznej „Pszczółka”. Omówienie prac. aktywność plastyczna
14. Karta ewaluacyjna zajęć – zaznacz, czego było więcej na dzisiejszych zajęciach radości czy smutku.
Praca zbiorowa 15.Ocena aktywności uczniów.
16. Podsumowanie zajęć.
17.Pożegnanie.