SCENARIUSZ ZAJĘCIA „JAK MOŻEMY BAWIĆ SIĘ W DESZCZOWĄ POGODĘ”
GRUPA WIEKOWA : dzieci sześcioletnie .
TEMAT KOMPLEKSOWY : „CO ROBIMY W JESIENNĄ SZARUGĘ”.
CEL OGÓLNY : Rozwijanie ekspresji twórczej .
CELE OPERACYJNE :
• dziecko wie , jak się ubrać kiedy pada deszcz ,
• potrafi wypowiedzieć się na temat wiersza używając całych zdań ,
• umie wymyślić ciekawą historię , bajkę ,
• rozwiązać rebus z hasłem „Parasol” ,
• umie dostrzec brakujące elementy obrazka i je uzupełnić ,
• potrafi naśladować odgłosy deszczu podającego z różnym natężeniem ,
• właściwie reaguje na dotyk kropli wody ,
• umie składać papier według instrukcji techniką orgiami ,
• potrafi dokończyć „parasolowy rytm”,
• maluje farbami świat , który można zobaczyć ,kiedy się unosi trzymając w ręku parasol.
METODY :
• czynne – zadań stawianych do wykonania, kierowania własną aktywnością ,
• słowne – wiersz , rozmowa , objaśnienia , instrukcje ,
• metody aktywizujące ,
• metody twórcze .
FORMY PRACY :
• praca z całą grupą ,
• praca indywidualna .
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wiersz J. Kulmowej „Kiedy pada” , rozłożony duży parasol , karta pracy – rebus , kredki , karta pracy – obrazek do uzupełnienia , ołówki , miseczka z wodą długi pasek papieru , klej , kolorowe sylwety parasoli , farby do malowania na szkle, obrobiony kawałek szkła w kształcie kartki z małego bloku , pędzle , pojemniki z wodą , koszule , gazety , niebieska chmura wydarta z kartki z bloku rysunkowego i komplet kół ( 1 koło o średnicy 10cm , 8 kół o średnicy 2cm ) dla każdego dziecka.
PRZEBIEG ZAJĘCIA :
1.Słuchanie wiersza J. Kulmowej „Kiedy pada”
A kiedy pada i pada ,
ogromnie jestem rada ,
i kalosze wkładam bardzo duże ,
żeby włazić w największe kałuże ,
żeby mąć , miesić błoto rozpryśnięte ,
i być kaczką ,
albo okrętem .
A niech spadnie ulewa ,
niech roztańczą się drzewa ,
to pofrunę nad lasem , nad polem ,
pod czerwonym
ulubionym ,
parasolem.
2.Rozmowa z dziećmi na temat wiersza
• Jak się ubieramy , kiedy pada deszcz ? ,
• W jaki sposób możemy bawić się podczas deszczu ? ,
• Jakie przedmioty wykorzystamy podczas deszczu ? ... .
3.Rozwiązywanie rebusu z hasłem : PARASOL ( dzieci nazywają przedmioty na obrazkach , układają wyraz z głosek zaznaczonych ciemnymi kratkami , a następnie rysują rzecz , której nazwa powstała ). Każde dziecko otrzymuje kartę pracy.
4.Wymyślanie „parasolowych bajek” – dzieci wchodzą pod rozłożony duży parasol i próbują wymyślić ciekawą bajkę np. taką ,w której wszystkie wyrazy rozpoczynają się ustaloną głoską.
5.Uzupełnianie brakujących elementów obrazka – dorysowują brakujące elementy na obrazku przedstawiającym parasole .(karta pracy dla każdego dziecka) .
6.Zabawa „Cicho – głośno” ( dzieci siedzą na dywanie i naśladują odgłosy deszczu – uderzają rytmicznie palcami o podłogę mocno i słabo ).
7.Zabawa „Dotyk kropli wody” – nauczycielka upuszcza kroplę wody na twarz lub dłoń dziecka , które ma zamknięte oczy .Otwarcie oczu sygnalizuje uczucie dotyku kropli wody .
8.Wykonanie parasola techniką orgiami – dzieci otrzymują po jednym kole o średnicy 10 cm i 8 kół o średnicy 2 cm oraz chmurę wydartą z niebieskiej kartki bloku rysunkowego , klej. Składają koła na połowę i układają z nich kształt parasola , który przyklejają na chmurę . Praca według instrukcji nauczycielki.
9.Układanie „parasolowych rytmów” – układanie sylwet parasoli zgodnie z podanym rytmem ( każde dziecko wybiera kartkę z naklejonym z sylwet parasoli rytmem , jego zadaniem jest dokończyć ten rytm).
10.Wykonanie pracy plastycznej na temat : „ŚWIAT JAKI MOŻNA ZOBACZYĆ KIEDY UNOSI NAS NAD ZIEMIĄ CZERWONY PARASOL” – malowanie farbami na szkle ( każde dziecko otrzymuje obrobiony kawałek szkła w kształcie kartki z bloku rysunkowego ,pędzel , farby).