SCENARIUSZ ZAJĘCIA WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNEGO
CELE ETAPOWE :
- rozwijanie troski o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi- poszanowanie najbliższego otoczenia przyrodniczego,
- uświadomienie dzieciom, że zdrowie jest darem, który należy pielęgnować, oraz ukazanie im relacji między zdrowiem ludzi, a „zdrowiem” środowiska.
CELE OPERACYJNE: (dziecko…)
- zna zagrożenia środowiska ze strony człowieka,
- rozumie konieczność ograniczania śmieci,
- potrafi poszanować „każde życie”,
- rozumie znaczenie zabiegów higienicznych dla zdrowia,
- zna środowiska przyrodnicze takie jak : pole, las, park, łąka,
- zna sposoby aktywnego wypoczynku po zajęciach w przedszkolu,
- wie, jak prawidłowo odżywiać się, co jest niezbędne dla organizmu?
ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIA:
historia pt. ,,Miasteczko śmieci”, kartony po sokach, zmięte gazety, torebki papierowe, plastikowe butelki, kubki po jogurtach, dwa pojemniki, muzyka relaksacyjna, ilustracje przedstawiające:( pole, las, park, łąkę), arkusze papieru, obrazki z roślinami i zwierzętami.
PRZEBIEG:
1.Nauczycielka opowiada dzieciom historię pt. „Miasteczko śmieci.”
Mieszkańcy pewnego miasteczka żyli skromnie, a dzięki wzajemnej pomocy i darom ziemi cieszyli się zdrowiem i szczęściem. Ich błogi spokój zakłócił przybysz. Opowiedział im o rozmaitości dóbr powszechnego użytku, z których korzystają ludzie w odległych stronach. Mieszkańcy miasteczka, zafascynowani opowieścią, ze wszystkich sił starali się o to, aby również móc używać rzeczy, o jakich usłyszeli. Wkrótce osiągnęli cel. Mogli więc kupować przeróżne rodzaje gotowej żywności w estetycznych opakowaniach, najwymyślniejsze ubrania, sprzęt gospodarstwa domowego, telewizory, magnetowidy, komputery, radioodbiorniki, zabawki, kosmetyki, środki czystości, książki, czasopisma itd. Stali się szczęśliwsi niż kiedykolwiek, lecz na krótko. Wraz z zalewem rzeczy pojawił się nie przewidziany problem: w pobliskim lesie, gdzie jeszcze niedawno wypoczywano wśród zieleni, urosły góry cuchnących śmieci. Mieszkańcy miasteczka wraz burmistrzem ustalili, że odpady należy spalić. Wybudowano więc spalarnię. Jednak z powodu wydobywającego się z niej dymu rozchorowało się wielu ludzi.
Burmistrz znowu zwołał zebranie zarządu miasteczka, na którym burzliwie dyskutowano, czy przenieść ją poza teren miasta. Powstał jednak problem gdzie, bo nikt nie chciał zgodzić się na sąsiedztwo spalarni. Sprawa wydała się nie do rozwiązania. Wówczas zabrał głos najstarszy spośród zebranych, pamiętający dawniejsze czasy. Przypomniał, że kiedyś starano się wielokrotnie wykorzystywać różne rzeczy: z resztek organicznych robiono kompost stosowany jako nawóz, uszkodzone przedmioty - w miarę możliwości-naprawiano, szklane butelki myto i napełniano ponownie, makulaturę sprzedawano fabrykom papieru, a plastiku po prostu nie było. Zarząd wraz z burmistrzem postanowili powrócić do wypróbowanych metod i opracowali nowy plan funkcjonowania miasteczka,
2. Dzieci odpowiadają na następujące pytania.
-Dlaczego w miasteczku wymarły drzewa?
-Czy w naszej okolicy są jakieś lasy ?
- Czy widziałeś w nich dzikie wysypiska śmieci?
- Dlaczego mieszkańcy Miasteczka Śmieci chorowali?
- Co myślisz o radzie starca?
3. Nauczycielka prosi dzieci o dokończenie historii tak, aby jej ostatnie zdanie mogło zabrzmieć jak w bajce:…i żyli długo i szczęśliwie.
4.Zabawa ruchowa z elementem skłonu „Dbamy o porządek”.
W sali rozrzucone są śmieci papierowe i plastikowe( kartony po sokach, zmięte gazety, torebki papierowe, plastikowe butelki, kubki po jogurtach…) oraz dwa oznakowane pojemniki na odpady : na papier i plastik. Dzieci spacerują po sali, oglądają rozrzucone śmieci, a następnie sprzątają je wrzucając do odpowiednich pojemników. Dzieciom towarzyszy muzyka relaksacyjna.
5. Dzieci omawiają trzy sposoby pozbywania się odpadów:
składowanie na wysypiskach, spalania w piecach oraz powtórne wykorzystanie, czyli recykling. Sugerują, że odpowiednio posegregowane odpady są ponownie
wykorzystywane.
6.Ocena stanu środowiska w naszym mieście i okolicy.( hałas, śmieci, zniszczone drzewa, krzewy, zabrudzone wody rzek, jezior, intensywny ruch samochodowy).
7.Z obrazków umieszczonych na tablicy dzieci wybierają środowiska przyrodnicze gdzie można w ciszy i w spokoju odpocząć (pole, las, park, łąka). Omawiają rośliny i zwierzęta występujące w tych środowiskach. Przedstawiają znaczenie roślin i zwierząt w życiu ludzi.
8.Nauczycielka poleca dzieciom, aby przez chwilę posłuchały bicia swojego serca i zastanowiły się do czego ono służy. Dzieci odpowiadają na pytanie: jak żyć, żeby mieć zdrowy i silny organizm?( być aktywnym fizycznie, umysłowo, właściwie się odżywiać, pracować, wypoczywać na powietrzu, „zdrowe środowisko” społeczne i przyrodnicze).
9.Dzieci podzielone za zespoły. Każdy zespół otrzymuje arkusz papieru na którym znajdują się narysowane cztery środowiska przyrodnicze: pole, las, park, łąka, oraz z roślinami i zwierzętami występującymi w tych środowiskach. Zadaniem dzieci jest posegregować rośliny i zwierzęta do odpowiedniego środowiska i nakleić w odpowiednie miejsce. Omówienie prac.